Zdě vložte informace o Vašem eshopu (adresa provozovny, kontakty atd.)

Záhlaví stránek

Nostradam lunární kalendář nejen pro zahradu

Jak se řídit Měsícem při práci na zahradě? Čtyři fáze Měsíce: první čtvrť: seje se a sází listová zelenina rodící nad zemí, dále letní květiny a růže druhá čtvrť: sejí se a sázejí rajčata, fazole, papriky, dýně, maliny, ostružiny, jednoleté letní květiny, sbírají se houby třetí čtvrť: sazí se to, co nese úrodu pod zemí čtvrtá čtvrť: kultivuje se půda a ničí škůdci Čtyři živly měsíčních znamení: oheň: podpora tvorby semen a plodů - znamení tohoto živlu jsou horká a dny v těchto znameních se nazývají "plodné dny" vzduch: podpora květů - znamení tohoto živlu jsou suchá a dny v těchto znameních se nazývají "květové dny" voda: podpora růstu, výhodné pro listy a stonky - znamení tohoto živlu jsou vlhká a dny v těchto znameních se nazývají "listové dny" země: zakořeňování, podpora tvorby kořenů - znamení tohoto živlu jsou blízká půdě, houževnatá, pevná a dny v těchto znameních se nazývají "kořenové dny" Ve kterém znamení se nachází Měsíc a jak se tedy starat o zahradu... BERAN - ovlivňuje zrání a tvorbu semene; dobré znamení pro sklizeň; rytí, okopávání, pletí; nevhodný pro setí a sázení BÝK - sázení a setí především rostlin, u kterých má síla přejít do kořenů a hlíz, ale také salátu, zelí a jiné listové zeleniny; vhodně přesazování BLÍŽENCI - zasévat pouze popínavé a šlachovité rostliny; vhodná úprava půdy a sklizeň; posekáte-li trávník, tráva pak poroste pomaleji RAK - vhodné setí a sázení; klíčí i mladé rostlinky; tvorba stonků a listů obzvlášť rychle; vhodné zalévat, hnojit LEV - nevhodné sít či sázet; dobré posekat trávník, potom dorůstá nejpomaleji; ničení plevele a vytrhávání nežádoucích rostlin a křovin PANNA - sázet zeleninu; vhodné sázet také jednoleté letní květiny a opínavé rostliny; dobré nechat zarůst plot a podobně kvetoucí divokou révou, kvetoucím kozím listem či popínavou růží; vhodné se starat o půdu a plevel; úspěšné hubení mšic, šneků a různého hmyzu nejlépe pouze přírodními postřiky VÁHY - dobré sít a sklízet; daří se květům a květinám; zasazené a ošetřované růže v této době jsou pak velmi krásné a silné; vhodné zasít i různé druhy zeleniny ŠTÍR - sázení květin, zeleniny, ovocných stromů, malin, ostružin - všemu se pak daří; velmi odolné víceleté rostliny a trvalky zasazené v tomto období; vhodné zasít rostlinu, o které nevíte zda-li vůbec vydrží STŘELEC - nevhodné setí a sázení; sázet snad jen jabloně a jiné ovocné stromy; je-li to nutné, je možné sázet také cibuli, mrkev a brambory; dobré když už sázíte, aby Měsíc ubýval KOZOROH - sázení plodin zrajících pod zemí - brambory, řepa, mrkev a cibule; vhodné vysazení okrasných keřů a stromů; nevhodné sázet květiny VODNÁŘ - zahradnické práce, kopání, plení, ničení škůdců; žádné setí ani sázení, obstojí snad jedině cibule či borovice v tento den zasazené RYBY - vhodné sázet i sít, především kořenová zelenina a květiny, které rostou z cibulí a hlíz; keře zakoření v suché půdě obzvlášť hluboko
V péči o zahradu, či květiny v domácnosti nám může pomoci sledování znamení zvěrokruhu, živlů a částí rostlin s nimi spojených. Rostlinky sázíme podle toho, co od nich očekáváme. Zeleninu s plody – ve dnech plodu (Beran, Lev, Střelec) Zelenina listová - ve dnech listu (Rak, Štír, Ryby) Zelenina kořenová – ve dnech kořene (Panna, Býk, Kozoroh) Květiny a většinu bylinek – ve dnech květu (Blíženci, Váhy, Vodnář) * rostliny, které plodí nad zemí je nejlépe vysazovat ve dnech dorůstajícího Měsíce, kdy šťávy stoupají * rostliny, které plodí pod zemí je nejlépe vysazovat při ubývajícím Měsíci, kdy se šťávy stahují ke kořenům * přesazování - je nejvhodnější ve dnech dorůstajícího měsíce * prořezávání, pletí, postřiky škůdců a parazitů – jsou nejúčinnější při Ubývajícím Měsíci

Lunární kalendář pro krásu

Využití lunárního kalendáře pro krásu

Pleť
Kromě každodenního mytí a nanášení krému se v péči o problémovou pleť vyplatí použít lunární kalendář při používání speciálních zábalů nebo masek. Tu provádíme při ubývajícím Měsíci. Obzvlášť „malé zásahy“ proti nepravidelnostem, jako jsou například pupínky nebo čištění – při ubývajícím Měsíci se skoro nikdy netvoří jizvy.
Mají-li být pleti dodány nějaké látky, třeba ve výživném nebo regeneračním krému nebo masce, je vhodný přibývající Měsíc.
Vlasy
Správný okamžik pro stříhání vlasů: Dny LVA a dny PANNY. Ve dnech RAKA a RYB si radši vlasy stříhat nedávejte. Jsou-li vlasy stříhány v Panně, zachovají si déle formu a krásu. Především pro trvalou ondulaci se PANNA hodí lépe, ve LVU se vlasy příliš zkroutí.

Pokud někdo není se svými vlasy spokojen, například proto, že mu vypadávají, jsou příliš tenké nebo příliš mastné, může vyzkoušet postup podle našich prababiček.
Každý měsíc od ÚNORA do SRPNA si dejte ve dnech LVA ostříhat vlasy nebo jejich konečky
V období přibývajícího Měsíce dvakrát až třikrát týdně rozkvedlejte 1-2 celá vejce a po umytí si je vmasírujte do vlasů. Nechte chvilku působit a pak teplou vodou propláchněte. Poslední splachování proveďte studenou vodou. Teplota je správná, když vodu na hlavě pociťujete jako chladnou

Nehty
Pro péči o nehty na nohou i rukou, pro stříhání a pilování je nejvhodnějším dnem KOZOROH. Nehty ostříhané v Kozorohu jsou tvrdé, hodně vydrží a nelámou se tak snadno. Samozřejmě nemůžeme o nehty pečovat jen dva, tři dny v měsíci, v době kdy je Měsíc v KOZOROHU byste však neměli na péči o nehty zapomenout..
Zarostlé nehty by se nikdy neměly stříhat nebo upravovat při ubývajícím Měsíci, nebo budou stále dorůstat špatně. Výjimkou je úprava nehtového lůžka. Tento zásah je vhodné provádět při ubývajícím Měsíci, ovšem zásadně ne ,když je ve znamení RYB.
Stejně účinné je ostatně také ošetřování tvrdošíjné plísně nohou a nehtů při ubývajícím Měsíci. Stejný princip platí pro bradavice.

Jak se vypořádat s vlivem měsíce ve výživě

Jak se vypořádat s vlivem měsíce ve výživě

Když vás zlobí například váš systém žláz, dbejte na to, co vám v kterých dnech více chutná a sami možná zjistíte, že si pochutnáváte přesně na tom „špatném“. Mnohdy stačí i drobná úprava jídelníčku.
Ve dnech (Blíženci, Váhy, Vodnář ) v ubývajícím měsíci dochází k lepšímu spalování tuků, lze si tedy dovolit i nějaký prohřešek, ve dnech přibývajícího měsíce je lepší soustředit se na tuky obohacené nejrůznějšími vitamíny.
V mokrých dnech (Rak, Štír, Ryby), pokud vás trápí nadváha, se vyhněte pokrmům s vysokým obsahem uhlovodanů (moučníky, chleba, rohlíky).
Dny země (Býk, Panna, Kozoroh) – vzdejte se špeku, šunky, taveného sýra a všech jídel s vyšším obsahem soli.
V dnech ohně (Beran, Lev, Střelec) sledujte, jestli nekonzumujete příliš mnoho bílkovin a ovoce.BERAN LEV STŘELEC živel Oheň
Ve dnech, kterým vládnou tato ohnivá znamení, zpracováváte nejlépe bílkoviny (životně důležitá látka, která podporuje stavbu buněk, zvyšuje fyzickou sílu a duševní energii). Lunární systém však jde dál a tvrdí, že kromě bílkovin byste se měla soustředit na plody, tj. jíst spoustu zeleniny a ovoce. Měsíc v ohnivých znameních prostě znamená Dny plodů.
Zelenina: avokádo, cibule, cukety, česnek, čočka, dýně, fazole, hrách, kedlubna, lilek, okurky, paprikové lusky, rajčata, sójové boby
Ovoce: ananas, banány, broskev, citron, datle, fíky, hroznové víno, hrušky, jablka, jahody, kiwi, meloun, meruňky, pomeranč, švestky, třešně
Mléčné výrobky: mléko, kyselé mléko, mozzarella, ovčí sýr, parmazán, tvaroh, jogurt
Maso: drůbež, ryby, telecí, jehněčí, zvěřina (nic uzeného)
Ostatní: olivy, vejce, tofu

BÝK PANNA KOZOROH živel Země
Nachází-li se Měsíc ve tzv. zemních znamení Býka, Panny a Kozoroha, měli byste se soustředit především na potraviny, které rostou pod zemí. Můžete mít také často chuť na slané. Je to proto, že dny zasvěcené zemi ovlivňují krevní oběh a krev i jiné tělesné tekutiny potřebují sůl. Moc však raději těmto „touhám“ nepodléhejte, zvláště je-li horko nebo když trpíte vysokým tlakem. Na druhé straně potřebu minerálů je možné uhradit minerálkami.
Zelenina: celer, cibule, černý kořen, červená řepa, dýně, houby, chřest, kedlubna, brambory, fenykl, česnek, křen, mrkev, pastinák, pórek, ředkev, ředkvičky, topinambury, tuřín, nakládaná míchaná zelenina
Ovoce: banány, jablka, kiwi, mirabelky
Mléčné výrobky: mléko, smetana, máslo, jogurt
Ostatní: med, kapary, uzené výrobky, ořechy

BLÍŽENCI VÁHY VODNÁŘ živel Vzduch
Ve vzdušných dnech Blíženců, Váhy a Vodnáře se obzvláště dobře spalují tuky ovšem jen tehdy, když Měsíc ubývá. Jinak pro tyto dny platí zásada jíst všechno, co má souvislost s květy. Výběr zeleniny tedy není příliš velký. Co takhle vyzkoušet místo obvyklé kávy ovocné čaje z květů?
Zelenina: artyčoky, avokádo, brokolice, cuketa, kapusta růžičková, květák, rajčata cherry
Ovoce: broskev, limetka, mango, meloun ovocný, meruňka, nektarinka, ovoce sušené, třešně
Mléčné výrobky: máslo, smetana, tvaroh
Maso: hovězí, husa, kachna, losos, tuňák, úhoř
Ostatní: mák, mandle, marcipán, máslo, mléko kokosové, olej olivový a rostlinný, olivy, ořechy, semínka piniová a slunečnicová, sezam, sirup, vejce

RAK ŠTÍR RYBY živel Voda
V době, kdy se Měsíc nachází ve vodních znameních Raka, Štíra či Ryb je třeba vybírat si hlavně pokrmy z listů. Nejlépe je zpracujete a navíc obsahují dost sacharidů. To je důležité, protože jsou zdrojem energie pro nervy a organismus je v tomto období optimálně zpracovává. Přitom sacharidy získané ze zeleniny a ovoce jsou mnohem lepší než z obyčejného bílého cukru v kávě nebo v pečivu. Ovšem když Měsíc právě dorůstá, měla byste být zdrženlivá.
Zelenina: cibule, cuketa, česnek, fenykl, houby, chřest, kapusta hlávková i růžičková, kedlubna, květák, lilek, listové saláty, mangold, okurky, pórek, špenát, zelí bílé i červené, žampiony
Ovoce: banány, fíky, hroznové víno, liči, meloun, rebarbora
Maso: plody moře, humr, herinek a libové ryby vůbec
Ostatní: likéry, mák, med, šampaňské, zmrzlina
katalog začátek
Zápatí stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one